HP Pavilon nie działa klawiatura na Windows
HP Pavilon nie działa klawiatura na Windows
HP Pavilon nie działa klawiatura na Windows

To nie pierwszy problem z klawiaturą na Windows. Trochę historii

Problem z klawiaturą na Windows nie występuje pierwszy raz. Z pierwszym takim przypadkiem mieliśmy do czynienia w 2015 roku. Wtedy miało to miejsce na systemie Windows 10. Były to początki Microsoft Windows 10 i można było przypuszczać, że to błąd początkującego systemu. Na przełomie lat 2015/2016 dotyczyło laptopów Hewlett-Packard, ale również netbooków Lenovo, Dell, Asus i Acer. W 2015 roku i 2016 roku można było przejść na system Windows 10 bez żadnych opłat, w ramach promocji od Microsoft. Sami producenci sprzętów jak HP zalecali wtedy powrót do poprzednich systemów. Przez te problemy wiele osób powróciło do systemów Windows 8 i Windows 7.

I oto niespodzianka dla tych osób, po 5 latach mamy powtórkę z rozrywki, tylko że w tym momencie na Microsoft Windows 8. Niestety historia lubi się powtarzać. Co gorsze na systemie, który wydawał się być lepszy od niedopracowanej „dziesiątki”. Czyli niektórzy nie dość, że nie mają za darmo Windowsa 10 to jeszcze pojawiają się problemy na „bezawaryjnym” systemie Windows 8. Na pocieszenie mogę dodać, że pojawiła się możliwość bezpłatnej aktualizacji do Windows 10. Po sprawdzeniu tej opcji napiszemy coś więcej, na tą chwilę podajemy link do artykułu gdzie można o tym przeczytać.

https://www.pcworld.pl/porada/Windows-10-aktualizacja-z-Windows-7-i-8-1-za-darmo-wciaz-jest-mozliwa-AKTUALIZACJA-PAZDZIERNIK-2020,412288.html

Jak sprawdzić czy nasz problem z klawiaturą dotyczy systemu Microsoft Windows, czy jednak może rzeczywiście coś jest uszkodzone

Ponieważ problem z klawiaturą się na laptopach i notebookach po aktualizacji Windows KB4592484 na szczęście jest łatwy do zdiagnozowania. Problem z możliwością pisania na naszym przenośnym sprzęcie dotyczy tylko systemu , dlatego żeby sprawdzić czy rzeczywiście chodzi o aktualizację Windows, wystarczy sprawdzić czy klawiatura działa poza Windowsem. Wystarczy podczas włączania komputera zanim pojawi się ekran startowy systemu operacyjnego nacisnąć ESC, DEL lub inny klawisz uruchamiający BIOS. Ewentualnie można nacisnąć CAPS LOCK i zobaczyć, czy jest problem z klawiaturą, czy CAPS LOCK się podświetla (jeżeli mamy diodę od tego klawisza).

Jakie są rozwiązania. Co możemy zrobić, żeby usunąć problem z klawiaturą na systemie Windows 8?

Problem z klawiaturą na Windows
Problem z klawiaturą na Windows

HP Pavilion, którego dostaliśmy do naprawy, to laptop z klawiaturą odłączaną od ekrany, można go wykorzystywać jako tablet, więc jest też tutaj standardowo klawiatura ekranowa i można z niego korzystać w tej wersji do czasu wydania aktualizacji naprawiającej błąd. Jeżeli jednak jest to niewygodne rozwiązanie niżej podajemy jak to rozwiązać

Możemy też podłączyć zewnętrzną klawiaturę przez port USB. Mało kto z nas kupuje tego typu urządzenia, żeby później korzystać z nich jak ze stacjonarnego komputera, dlatego to rozwiązanie nie wydaje się trafione.

Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak usunięcie aktualizacji KB4592484 i ukrycie jej ponownego wgrywania. Gdy pojawią się aktualizacje poprawiające ten błąd, będziemy mogli dograć brakującą aktualizację.

Usunięcie aktualizacji i ukrycie dla Windowsa 8.1

Usunięcie aktualizacji z Windows 8.1 jest dość prosta jeżeli wiemy gdzie jej szukać. Najpierw jednak musimy wyłączyć automatyczne aktualizacje i zmienić na ręczny wybór. W tym celu wchodzimy z kolei w Panel sterowania->System i zabezpieczenia->Włącz lub wyłącz automatyczne aktualizacje

W polu „Aktualizacje ważne” zaznaczamy „Wyszukaj aktualizacje, ale pozwól mi wybrać, czy je pobrać i zainstalować”

Pozostałe pola „Dodawaj aktualizacje zalecane tak samo jak aktualizacje ważne” i pole „Znajdź aktualizację innych produktów firmy Microsoft , gdy aktualizuję system” najlepiej mieć zaznaczone.

Teraz przejdźmy do usunięcia wadliwej aktualizacji. Ot jak się do niej dostać Panel sterowania->Programy->Wyświetl zainstalowane aktualizacje

Usuwanie aktualizacji Windows 8.1
Usuwanie aktualizacji Windows 8.1

Potem wystarczy wybrać aktualizację KB4592484, która powoduje problem z klawiaturą w systemie Windows. Po odinstalowaniu nieudanej aktualizacji należy jeszcze wyłączyć ponowną próbę wgrywania tej aktualizacji.

Następnie po restarcie, najlepiej wejść w „windows Update” wyszukać aktualizacje i jak system zapyta się co zrobić z aktualizacją KB4592484, należy zaznaczyć ukryj.

Wygodne rozwiązania dla oszczędzania czasu, czyli podsumowanie

Wiele osób problem z klawiaturą wiąże z problemem z łącznością na linii klawiatura ekran lub problemem ze stykami łączącymi klawiaturę z ekranem.

W chwili pisania artykułu, nie mamy jeszcze zgłoszeń z Windowsa 10, ale możliwe że ta „awaria” dotyczy również tego systemu. Nie wiemy też jak sytuacja wygląda z laptopami z ekranami wmontowanymi na stałe i innych producentów, czyli Acer, Dell, Lenovo itp. Jeżeli macie problem na innym systemie lub innym komputerze napiszcie w komentarzach o jaki system i komputer chodzi.

Jeżeli problemy pojawią się na Windowsie 10 odinstalowanie jest podobne, a jak zablokować aktualizację możecie przeczytać w tym artykule.

W sytuacji, gdy możecie otworzyć Bios i działa wam klawiatura przed włączeniem systemy Windows, macie pewność że winny jest system Windows.

Wystarczy wtedy na systemie Windows 8.1 wejść w „Panel sterowania->Programy->Wyświetl zainstalowane aktualizacje”

Odnajdujemy tam aktualizację KB4592484 i odinstalowujemy ją. To jeszcze nie koniec musimy zablokować ponowne instalowanie tej wadliwej aktualizacji Windows. W przypadku Windowsa 8 na szczęście możemy to zrobić łatwo z poziomu systemu Windows

Niestety problemy z Windowsem od Microsoftu są w ostatnich latach plagą. Niedawno pisaliśmy o problemach z drukarkami spowodowanymi aktualizacją Windows w czerwcu 2020 roku.

https://nova.waw.pl/Blog/problem-z-drukarka-windows-aktualizacja-windows/

Warto dlatego mieć dobrą firmę lub informatyka, który wspomoże nas i naszą firmę w niespodziewanych sytuacjach.