Dysk SSD, HDD, PCIe NVMe. 4 rodzaje dysków? Czy warto wymieniać dysk twardy? Koszt wymiany dysku HDD na SSD

Wymiana dysku SSD HDD

Obecnie na rynku dostępne są 2 rodzaje dysków twardych do komputerów z różnymi złączami, dlatego można błędnie odnieść wrażenie, że są 4 rodzaje dysków twardych. Najpopularniejszy staje się dysk SSD. Dlaczego i czy to zawsze najlepszy wybór? Dlaczego dyski HDD nadal są używane? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu. Pod spodem spis treści, żeby łatwiej było Ci znaleźć to co ważne właśnie dla Ciebie

Poznaj różne dyski twarde, ich wady i zalety, czyli spis treści dla oszczędzenia czasu

  Dysk HDD – krótka historia, dlaczego jeszcze ciągle jest z nami? rodzaje podłączenia dysków HDD

  Wymiana dysku HDD 3,5cala
  Dysk HDD 3,5cala

  Pierwszy dysk twardy powstał w 1956 roku. Stworzyła go firma IBM. Hard Disk Drive, czyli napęd dysku twardego, wykorzystuje nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Często dlatego, żeby skutecznie usunąć dane z tego typu dysków zalecaną metodą było przyłożenie silnego magnesu w celu usunięcia wszystkich danych.

  Dokładną historie dysków twardych można przeczytać w tym artykule

  https://www.benchmark.pl/aktualnosci/historia-dyskow-twardych-hdd-ssd-od-1956-do-2015-infografika.html

  Dlaczego dyski HDD są nadal popularne?

  Dyski HDD są z nami od ponad 60 lat. Powoli dysk SSD zastępuje dyski starszej technologii w naszych komputerach domowych i firmowych. Technologia HDD ma się jednak dobrze. Nadal dyski HDD są produkowane, a nawet rozwijane. Pojemności tych dysków obecnie rozwinięte zostały do 60 TB. Pomimo, że dysk HDD jest wypierany w komputerach domowych i firmowych, przez dysk SSD, to dyski HDD nadal świetnie się sprawdzają w serwerach i centrach danych.

  Z informacji płynących od Seagate oraz WD (Western Digital) pojemność dysków HDD nadal będzie powiększana i technologia ta będzie rozwijana.

  Rodzaje podłączenia dysków HDD

  Na początku dyski twarde w komputerach nie były wymienne. Dopiero w 1986 roku opracowany został kontroler IDE przez który łączyły się pierwsze dyski twarde HDD.

  Następną technologią łączenia dysków twardych była magistrala równoległa SCSI. Po pół wieku od wynalezienia dysku twardego, w 2006 roku opracowana została magistrala SATA i SAS, które rozwijane są do obecnych czasów.

  Dzisiaj najpopularniejszym podłączeniem dysków HDD w komputerach w naszych domach i firmach jest złącze SATA III.

  Dysk SSD – dlaczego jest popularny? jaka pojemność jest tych dysków? Jakie są podłączenia dysków?

  Dysk SSD
  Przykładowy dysk twardy SSD

  Jeszcze do niedawna dyski twarde były pomijane jako istotne elementy komputerów, zarówno przez producentów, jak i użytkowników. Pierwsze dyski SSD zostały wyprodukowane w latach 90-tych dwudziestego wieku. minęła druga dekada XXI wieku i dyski SSD dopiero stają się standardem w nowych komputerach.

  Dlaczego dysk SSD jest popularny?

  Jak wcześniej wspomnieliśmy dyski SSD są na rynku od bardzo wielu lat. Technologia jaką wykorzystują, staje się coraz bardziej powszechna. W ten sposób cena dysków SSD spada, a dzięki temu stają się one coraz bardziej popularne.

  Pojemności dysków SSD

  Pierwsze dyski SSD miały pojemność 20 MB. Obecnie dysk twardy o takiej pojemności jest bezużyteczny, ponieważ sam system operacyjny potrzebuje więcej miejsca.

  Najpopularniejsze obecnie pojemności dysków SSD to 120GB, 128GB, 240GB, 256GB, 480GB, 500GB, 512GB i 1TB. Występują też mniej popularne pojemności, czyli 32GB, 64GB, 250GB, 960GB, 1.92TB, 2TBB, 3,84TB, 4TBN oraz 8TB.

  Podłączenia dysków SSD do płyty głównej

  Najpopularniejszym obecnie podłączeniem dysków SSD jest podłączenie przez port SATA III. Są to dyski tak zwane dysk SSD 2,5cala. Największa zaleta tego typu złącza w tych dyskach to łatwa możliwość wymiany za dysk HDD w komputerach stacjonarnych. Innymi złączami przy dyskach SSD są

  • PATA 44-PIN – uyżywany w laptopach
  • PCIe x4 NVMe – skrótowo nazywany dyski NVMe
  • PCI Express 3.0 x4 – nazywane często dyskami PCIe

  Dyski PCIe oraz dyski NVMe

  Jak właśnie widzimy dyski PCIe i NVMe to tak naprawdę nie dyski, a rodzaj podłączenia oraz rodzaj protokołu dysku SSD. PCIe (ang. Peripheral Component Interconnect Express), czyli PCI Express, to złącze, które zastąpiło standard PCI. Standard został opracowany przez firmy Hewlett-Packard, Dell, Microsoft, Compaq, IBM i Intel.

  NVMe, czyli Non-Volatile Memory Express

  Zastosowanie nowoczesnego złącza i prostego protokołu, pozwala na szybszą pracę dysku, inną konstrukcję dysku i ograniczanie miejsca do przechowywania danych. Obecnie ze względu na małe rozmiary dysku SSD PCIe NVMe, najczęściej spotykane w komputerach przenośnych do zadań specjalnych, czyli do obróbki graficznej lub obsługi nowoczesnych gier.

  Wymiana dysku HDD na SSD. Wymiana dysku twardego, czy warto wymieniać?

  Dyski SSD to dyski półprzewodnikowe. natomiast dyski HDD to dyski talerzowe. W dyskach HDD dysk jest w ciągłym ruchu i prędkość zapisu oraz odczytu zależy od prędkości obrotowej takich dysków. Dyski SSD nie posiadają elementów mechanicznych i dlatego szybkość takiego dysku jest znaczenie większa.

  Dysk SSD działa zdecydowanie szybciej od dysków HDD. Cena dysków SSD jest obecnie bardzo przystępna. Przy samym uruchamiania komputera, przy zmianie dysku z HDD na SDD oszczędzimy co najmniej 2 minuty. Korzystając z innych programów i kopiowaniu plików lub przesyłaniu plików do wydruków, w ciągu dnia oszczędzimy spokojnie co najmniej 10 minut, a często znaczenie więcej. Jak cenny jest czas możecie przeczytać

  https://nova.waw.pl/Blog/ile-warty-jest-nasz-czas/
  Wymień dysk SSD i oszczędź czas

  Koszt wymiany dysku HDD na SSD

  Koszt wymiany zależy od: pojemności dysku jaki wybierzemy, rodzaju złącza jakie posiadamy w komputerze oraz kosztów wymiany i przegrania plików oraz systemu na nowy dysk.

  Jeżeli chodzi o koszt dysku twardego, to cena za dysk SSD zaczyna się od 90 zł do nawet 3800 zł za 8TB dysku SSD. Rozsądnym wyborem obecnie jest wymiana na dysk SSD o pojemności 1TB lub 2TB, ceny są wtedy w granicach 150-400 zł zależnie od jakości dysku.

  Jeżeli w naszym komputerze pracuje dysk HDD na złączu SATA III i wymieniamy na tym samym złączu dysk SSD nie dojdą dodatkowe koszty, jeżeli jednak chcemy wybrać inne złącze, na przykład PCIe to może być konieczna zmiana płyty głównej, a to może być nieopłacalne.

  Sam koszt wymiany lub dołożenia dysku twardego, jeżeli jest wolne miejsce i złącze na dodatkowy dysk SSD to 100-300 zł zależnie od miejsca, gdzie zlecimy wymianę.

  Drugie tyle możemy zapłacić za przeniesienie systemu. Duże znaczenie będzie miało, czy nasz nowy dysk SSD ma taką samą pojemność jak stary dysk HDD itp.

  Całkowity koszt wymiany dysku twardego na SSD?

  Wymiana dysku SSD

  Cena wymiany dysku lub dołożenia dodatkowego dysku SSD wraz z przegraniem danych zaczynają się od 200 zł brutto, dla najmniejszych pojemności dysków.
  300-400 zł brutto będzie kosztować przegranie większej ilości danych.
  Jeżeli posiadamy dwa dyski i chcemy oba „połączyć” w jeden nowy SSD to koszty będą powyżej 500 zł brutto.

  Czujesz się zagubiony/zagubiona? Potrzebujesz pomocy?

  Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w tworzeniu stron internetowych?

  Z nami profesjonalnie i bezpiecznie przeniesiesz system i dane na nowy dysk SSD