MBR oraz GPT to typy partycji dysków twardych. W poniższym artykule opiszemy różnice i jakie znaczenie ma wybranie odpowiedniego rodzaju partycji, dla poprawnego działania komputera lub laptopa.
Wiedza ta jest przydatna podczas instalowania nowego systemu operacyjnego. Na przykład Windows 8.1 lub Windows 10
Z wyborem rodzaju partycji spotkasz się również przy pierwszej instalacji i formatowaniu nowego dysku twardego.
MBR (Master Boot Record)
Tego typu partycje pojawiły się w latach 80-tych XX wieku. Ich działanie opiera się na wydzieleniu części dysku. Partycja taka zajmuje z reguły kilkaset megabajtów i zapisane na niej są informacje o strukturze dysku (boot sector).
W boot sectorze na partycji MBR zapisywany jest też kod (boot loader). Jeżeli zainstalujemy na takim dysku system operacyjny, jest on uruchamiany właśnie z tego obszaru.
Więcej informacji o tym rodzaju partycji można znaleźć w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Master_Boot_Record
GPT (GUID Partition Table)
Partycje GPT są aktualnym rodzajem partycji zarówno dla dysków HDD jak i SDD. Zaletą tego typu partycji jest nieograniczona wielkość partycji oraz nieograniczona ilość partycji jakie możemy tworzyć. Ograniczenia stawiają jedynie systemy operacyjne. Dla systemu Windows 10 maksymalny rozmiar partycji to 256TB oraz 128 partycji.
Minusem partycji dysków typu GPT jest brak obsługi starszych systemów operacyjnych w technologii 32-bitowej.
Największą zaletą partycji dysków GPT jest niezawodność przy uruchamianiu systemu. W przeciwieństwie do systemów opartych na MBR nie mamy do czynienia z boot sectorem, a pliki rozruchowe posiadają wiele kopii i różnych miejscach dysku. Dyski twarde z partycjami GPT znacznie łatwiej jest automatycznie naprawiane w przypadku awarii.
Dysk, a partycja. Co to jest? Jak rozróżnić dysk i partycje?
Dysk twardy to fizyczny element komputera.Dysk twardy jest jednym z podzespołów komputera lub laptopa. Obecnie ze względu na budowę dyski twarde mogą być obrotowe (tzw. talerzowe), czyli HDD lub przewodnikowe SSD. Różnią się też sposobem podłączenia. Więcej o dyskach możesz przeczytać:
Partycja jest to obszar na dysku, czyli miejsce na dysku wydzielone przez użytkownika. Ma ono określoną wielkość, którą możemy zmieniać. W systemie Windows partycje widoczne są jako osobne dyski. Na partycjach przechowywane są dane. Partycje dysku posiadają również indywidualne oznaczenie, a w systemie Windows przypisywana jest im litera dysku.
Jak sprawdzić rodzaj partycji? Czy mamy partycje MBR czy GPT?
Najprostszym sposobem jest sprawdzenie dysków przez Windows. Wchodzimy w wyszukiwanie w Windows 10 wpisujemy „Zarządzenia komputerem” i wybieramy z menu po lewej stronie „Zarządzenia dyskami”. W zależności ile mamy dysków i partycji widok będzie przypominał coś takiego.
Naciskamy prawym przyciskiem na szare pole z oznaczeniem dysku. W naszym przykładzie wybraliśmy dysk 0. Wybieramy „Właściwości” i w zakładce „Woluminy” sprawdzamy pole „Styl partycji” dysku. Może tam być „Główny rekord rozruchowy (MBR) lub „Tabela partycji GUID (GPT)”
Są również inne sposoby jak sprawdzenie przez Diskpart. O tym napiszemy w kolejnych artykułach. Zapraszamy do odwiedzania regularnie naszej strony.
Dobre dyski HDD i SSD znajdziesz u nas na Allegro
MBR i GPT po co to i komu?
Rodzaje partycji dysków i sposoby uruchamiania systemów operacyjnych dla użytkowników komputerów nie mają większego znaczenia, dopóki nie dochodzi do awarii dysku lub systemu.
Rodzaj partycji i sposób zapisywania danych ma największe znaczenie podczas odzyskiwania danych i naprawie systemów operacyjnych oraz naprawie komputerów i laptopów.
Będąc codziennym użytkownikiem Windowsa lub po prostu komputera warto pamiętać, że obecne lepiej zawsze warto mieś dyski oparte o partycje GPT, ponieważ ułatwiają i często pozwalają uniknąć problemów z komputerem.
Czy można zmienić partycję MBR na GPT?
Jeżeli z jakiegoś powodu nadal w swoim laptopie lub komputerze macie dyski twarde z partycjami MBR to warto zastanowić się czy dla bezpieczeństwa nie warto zmienić system MBR na GPT.
Jak wcześniej napisaliśmy wybór rodzaju partycji dysku twardego dokonujemy podczas formatowania dysku. Jest to najlepsza metoda, ponieważ system Windows lub inny system operacyjny który zainstalujemy rozpoczyna pracę już w odpowiedniej strukturze. W ten sposób unikamy błędów systemowych i nie zostają niepotrzebne śmieci lub nieużywane partycje dysku.
Nie zawsze jednak mamy możliwość instalacji czystego systemu, ponieważ utracimy ważne dane. Żeby nie było konieczne odzyskiwanie danych, można skorzystać z serwisów komputerowych. W cenie około 100 zł wykonają nam taką usługę za pomocą profesjonalnych systemów do klonowania i kopiowania danych. Poza tym w serwisie pozmieniają właściwi ustawienia BIOS, żeby wszystko dobrze działało.
Zapraszamy do naszego serwisu komputerowego
Jest również metoda, którą można samemu zmienić rodzaj partycji dysku twardego. Napiszemy o niej dokładnie w oddzielnym artykule, żeby szczegółowo opisać cały proces
MBR vs GPT. Podsumowanie
Podsumowując, jeżeli kupicie nowy dysk i dopiero instalujecie system lub możecie zrobić format i zrobić instalację systemu operacyjnego od zera, zawsze warto wybrać rodzaj partycji dysku twardego GPT.
Posiadając dysk twardy z partycjami MBR możemy z niego korzystać bez większych obaw przy dyskach twardych do 8GB, jednak warto wiedzieć, że system GPT jest bezpieczniejszy dla naszych danych.