IMAP lub POP

Co to jest IMAP i POP?

IMAP i POP to internetowe protokoły pocztowe. Z tymi pojęciami spotykamy się gdy konfigurujemy program do odbierania poczty elektronicznej, na przykład Microsoft Outlook.

POP3 jest starszym protokołem, jednak nie został zlikwidowany i zastąpiony przez nowsze rozwiązanie IMAP. Dlaczego tak się stało i jaka jest różnica w tych systemach, dowiesz się z tego artykułu. Dowiesz się rónież, gdzie i kiedy warto wykorzystywać IMAP, a gdzie i kiedy POP.

POP, czyli POP3

POP, czyli Post Office Protocol w wersji 3 to protokół poczty elektronicznej istniejący od lat 90-tych XX wieku. Protokół obecnie jest przeznaczony głównie do pracy offline oraz może być używany również ze względów bezpieczeństwa. Chodzi o bezpieczeństwo przechowywania wiadomości elektronicznych oraz tworzenia backupów ważnych informacji otrzymanych pocztą elektroniczną.

Protokół POP jest protokołem jednokierunkowym. Wiadomości są pobierane z serwera i przechowywane na lokalnym komputerze lub serwerze. Jest to bardzo ważna różnica w porównaniu do IMAP. Jakie są tego korzyści, a jakie ryzyka dowiesz się w dalszej części artykułu.

IMAP (Internet Message Access Protocol)

W XXI wieku został wprowadzony nowy protokół nazywany IMAP. Nie spowodowało to zlikwidowanie POP3, a te dwa protokoły działają równolegle do tej pory. Jest pewnego rodzaju „usługa chmurowa”. Dzieki zastsowaniu tego protokołu dostęp do wiadomości w naszej skrzynce pocztowej możemy mieć z każdego miejsca na Ziemi.

W przypadku IMAP załączniki nie są pobierane automatycznie, a wiadomość pobierana jest dopiero po jej kliknięciu. W ten sposób znacznie szybciej możemy sprawdzić wiadomości niż przy protokołach POP. Protokół IMAP ma jednak też swoje wady, o których dowiedz się z następnego akapitu.

POP czy IMAP. Który protokół wybrać? Dla kogo dobry jest POP? Dla kogo jest IMAP?

IMAP POP Serwer

Na grafice powyżej przedstawiamy różnicę między protokolem POP i IMAP. W przypadku protokołu IMAP nasz komputer lub serwer wymiania się z serwerem poczty elektronicznej danymi. Komunikacja przebiega dwukierunkowo. W przypadku protokołu POP, wiadomości pobierane są z serwera i dopóki nie będziemy chcieli wysłać wiadomości mail, komputer nie komunikuje się z serwerem. Każdy z protokołów ma swoje zalety i wady.

POP zalety oraz wykorzystanie

Ponieważ wiadomości e-mail przy korzystaniu z protokołu POP pobierane są na nasz komputer, możemy z nich korzystać nawet jeżeli nie mamy dostępu do internetu, czyli pracujemy w trybie offline.

Drugą zaletą jest to, że jeżeli skonfigurujemy klienta poczty elektronicznej, na przykład Microsoft Outlook lub Mozilla Thunderbird pod protokół POP3, to korzystając z poczty elektronicznej, działamy tak jakby na naszym komputerze, a nie dokonujemy zmian na serwerze poczty.

Ma to duże znaczenie, na przykład jeżeli z jednej skrzynki pocztowej korzysta kilka osób. Dzieje się tak czasem w firmach, że ze skrzynki biuro@… korzysta kilku użytkowników jednocześnie. Korzystając z protokołu POP3, zabezpieczamy wiadomości, na przykład od klientów, bo w przypadku skasowania wiadomości, wiadomość jest kasowana na komputerze, czyli koncie użytkownika, a nie na serwerze poczty elektronicznej.

Gdy wyślemy nową wiadomość e-mail, zostanie ona zapisana na naszym komputerze, jeżeli będziemy chcieli do niej wrócić, musimy szukać jej w naszym programie pocztowych, na przykład Outlooku, bo na serwerze nie są one zapisywane.

Protokół POP w kliencie pocztowym Microsoft Outlook proponujemy stosować dla użytkowników z mniejszym doświadczeniem komputerowym, gdzie może zdarzyć się przypadkowe skasowanie wiadomości.

IMAP, zalety i dla kogo jest najlepszy

Jeżeli skonfigurujemy naszą pocztę e-mail przez protokół IMAP, wszystkie czynności które wykonujemy będą automatycznie synchronizowane z serwerem pocztowym. Czyli jeżeli kasujemy wiadomość na naszym komputerze, automatycznie wiadomość znika również z naszego serwera poczty elektronicznej.

Tworząc i wysyłając nową wiadomość e-mail, zapisujemy ją automatycznie na serwerze pocztowym, a nie na naszym komputerze, dzięki temu, mamy do niej dostęp również po zalogowaniu z innego urządzenia.

Protokół IMAP polecany jest jeżeli jeden użytkownik poczty e-mail korzysta z kilku urządzeń. W ten sposób na każdym urządzeniu ma dostęp do tych samych wiadomości oraz wykonując jedną czynność, na przykład zaznaczając przeczytane wiadomości, wykonywana ona jest na wszystkich jego urządzeniach.

Protokół IMAP dla Mozilli Thunderbird lub Microsoft Outlook polecany jest dla doświadczonych użytkowników poczty elektronicznej oraz dla osób, które muszą mieć dostęp do swoich wiadomości na wielu nośnikach (telefonach, tabletach i komputerach PC) w różnych miejscach Świata.

Podsumowanie POP i IMAP

Protokół POP jest protokołem jednostronnym, który po połączeniu się z serwerem poczty e-mail, pobiera na nasz komputer lub serwer wszystkie wiadomości oraz załączniki. Otwieranie wiadomości mailowych trwa w tym wypadku dłużej, ponieważ czas działania zależy od ilości otrzymanych wcześniej wiadomości, które jeszcze nie zostały pobrane.

POP ma jedną bardzo ważną zaletę. Wiadomości są pobierane i zapisywane na naszym dysku twardym lub serwerze wewnętrznym, czyli w łatwy sposób możemy zrobić kopię zapasową naszych wiadomości oraz załączników.

Jak to zrobić opiszemy w oddzielnym artykule. Zapraszamy do odwiedzania naszej strony regularnie, po więcej ciekawych i przydatnych informacji.

Dodatkowo protokół POP bardzo dobrze sprawdzi się w miejscach, gdzie z jednej skrzynki mailowej korzysta kilka osób. W ten sposób zabezpieczymy nasze dane i informacje, przed przypadkowym skasowaniem.

Minusem tego rozwiązania jest to, że poczta internetowa zajmuje miejsce na naszym dysku twardym i odbieranie poczty internetowej trwa dłużej.

O ustawieniu odpowiednich protokół w poczcie Microsoft Outlook, można przeczytać:

https://support.microsoft.com/pl-pl/office/ustawienia-pop-imap-i-smtp-8361e398-8af4-4e97-b147-6c6c4ac95353

W przypadku problemów z konfiguracją poczty elektronicznej, zapraszam do kontaktu. Chętnie pomożemy.

W komentarzach napiszcie, czy przydatne są te informacje i o czym warto jeszcze napisać.