Kopiarki A3 wynajem sprzedaż

Kopiarki A3 to bardzo popularna forma drukowania w firmach. Jest to popularne rozwiązanie w firmach. Czy rzeczywiście jest to opłacalne i najlepsze rozwiązanie? Ile kosztuje? W artykule dowiesz się:

Dla kogo przydatna będzie kopiarka A3 w firmie? Kiedy wybrać A4 zamiast A3?

Nie bez powodu kopiarki A3 stały się stałym elementem wystroju wielu biur. W porównaniu z rozwiązaniami, które stosowane były dla drukarek A4 w latach 2010-2015, koszty wydruku na drukarkach A4 i A3 była bardzo duża. Z tego powodu nawet firmy, które nie posiadały dużej ilości miejsca decydowały się na wstawienie kopiarki A3. W tamtym czasie nie było też alternatywnego rozwiązania dla urządzeń wielofunkcyjnych A3. Na szczęście te czasu już mijają i nie opłaca się decydować na drukarkę w formacie A3 wyłączanie ze względu na koszty.

Obecnie na rynku dostępna jest bardzo szeroka paleta zarówno urządzeń wielofunkcyjnych A3 oraz A4, dlatego ze względu na dużą konkurencję ceny na drukarkach A4 stały się tak samo przystępne jak przy kopiarkach A3. Ważne, żeby firma z której usług chcemy skorzystać była niezależna. Ma to znaczenie, ponieważ jeżeli firma współpracuje tylko z Xeroxem lub tylko z HP to będzie zachwalać te produkty chociażby były najgorszej jakości. Żeby przekonać się czy firma jest niezależna, warto zapytać czy mogą zaproponować drukarki innego producenta.

Dla kogo przydadzą się kopiarki A3? Tam gdzie są one niezbędne, czyli w firmach i działalnościach, które wykorzystują wydruki w formacie A3 na co dzień. Są to na przykład:

 • biura projektowe
 • niektóre kancelarie notarialne
 • urzędy
 • firmy szkoleniowe
 • biurach marketingowych

Dla innych działalności, gdzie nie drukuje się codziennie kilkunastu, czy kilkuset stron w formacie A4, czyli na przykład w:

 • biurach rachunkowych
 • kancelariach adwokackich
 • przedsiębiorstwach produkcyjnych
 • firmach handlowych

Nie warto inwestować w zakup lub wynajem kopiarki A3. W tych miejscach zdecydowanie lepiej sprawdzi się nowoczesne rozwiązanie jakim są pakiety drukowania dla urządzeń A4.

Pakiety drukowania

Drukarki w formacie A3 sprawdzą się też w miejscach, gdzie ilość wydruków miesięcznych przekracza 10 000 stron na jedną drukarkę. Kopiarki A3 są przystosowane do ciągłej pracy z bardzo dużą ilością wydruków. W przypadku drukarek w formacie A4 jest na tą chwilę (2021 rok) ograniczona ilość urządzeń działających bezawaryjnie przy dużych obciążeniach.

Kopiarki A3 wynajem sprzedaż
Kopiarki A3 wynajem sprzedaż

!!!UWAGA!!!

NIE WYBIERAJ KOPIARKI, JEŻELI DRUKUJESZ PO KILKA KILKANAŚCIE STRON JEDNORAZOWO, NA PRZYKŁAD JEŻELI GŁÓWNIE DRUKUJESZ POJEDYNCZE FAKTURY. CZAS ROZPOCZĘCIA DRUKOWANIA NA DRUKARKACH A4 JEST DŁUŻSZY NIŻ NA DRUKARKACH A4. BĘDZIESZ NIEPOTRZEBNIE TRACIĆ CZAS, AŻ URZĄDZENIE ROZGRZEJE SIĘ. MOŻE TO BYĆ DENERWUJĄCE, NIE TYLKO DLA CIEBIE, ALE RÓWNIEŻ DLA KLIENTA, KTÓRY MUSI OCZEKIWAĆ NA WYDRUKOWANIE FAKTURY.

Wynająć czy kupić kopiarkę A3?

Jeżeli wiemy, że kopiarka A3 jest dla nas warto przekalkulować sobie czy bardziej będzie nam się opłacało wynajęcie kopiarki, czy może jednak zakup.

Zaletą wynajmu jest to, że nie ponosimy kosztu jednorazowego, który przy drukarkach w formacie A3 wynosi z reguły kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jeżeli wiemy, że pieniądze który musimy wydać na zakup kopiarki będą nam potrzebne w najbliższym czasie lepiej jest wynająć kopiarkę.

W przypadku, gdy sytuacja finansowa naszej firmy jest dobra powinniśmy w pierwszej kolejności zastanowić się na ile czasu będziemy potrzebować takiego urządzenia drukującego i ile zamierzamy drukować na takiej kopiarce. W przypadku gdy zamierzamy drukować 8 000 – 12 000 stron miesięcznie i nie zależy nam na szybkiej zmianie urządzenia, czyli nie korzystamy z automatyzacji procesów drukowania i nie musimy zmieniać urządzenia co 3-4 lata, korzystniej cenowo wyjdzie nam zakup kopiarki. Zwłaszcza że przez pierwsze lata większość serwisów powinniśmy mieć bezpłatnie. Warto zwrócić na to uwagę jakie gwarancje i zakres serwisu oferuje każdy z producentów. O warunkach gwarancji i serwisach możemy napisać osobny artykuł.

Wynajem kopiarek A3 kalkuluje się, jeżeli ilość naszych wydruków w miesiącu znacząco przekracza 10 000 stron. W tym wypadku koszty serwisu urządzenia bardzo szybko będą wysokie. Wynajmując drukarkę A3 mamy też pewnego rodzaju bezpieczeństwo, ponieważ jeżeli firma źle dobierze dla nas urządzenie, czyli co chwila będzie do nas przyjeżdżać serwis możliwe jest rozwiązanie umowy, bądź zmiana urządzenia. W przypadku gdy kupimy kopiarkę na własność możemy będziemy musieli sami zatroszczyć się o sprzedaż nieudanego zakupu i dalsze poszukiwanie odpowiedniej kopiarki.

Dla wydruków poniżej 8 000 stron w miesiącu należy brać pod uwagę głównie drukarki i urządzenia wielofunkcyjne A4, ponieważ koszt wynajęcia lub zakupu będzie niższy, czyli w sumie zapłacimy mniej. Wyjątkiem są działalności drukujące w formacie A3 po kilkadziesiąt, bądź kilkaset stron w miesiącu. Jeżeli potrzebujemy sporadycznie, czyli wydrukować 1 stronę w miesiącu lub raz na jakiś czas 100 stron A3, lepiej zlecić to firmie drukującej, bo wyjdzie to nas taniej.

Koszty wydruku 1 stromy na drukarce A4 i na drukarce A3

Ile kosztuje wydruk strony na urządzeniach A3 i A4? czy wydruki na urządzeniach A3 są tańsze?

Koszt wydrukowania jednej strony

Najniższa możliwa cena za wydrukowaną stronę A4 z zaczernieniem na poziomie 5% to 3 grosze. Warto jednak mieć świadomość , że taką cenę możemy uzyskać dopiero przy urządzeniach za kilka lub kilkadziesiąt tysięcy. Dlatego koszt wydrukowania strony na poziomie 3-4 groszy przy wynajmie otrzymamy przy wydrukach miesięcznych na poziomie powyżej 10-15 tys stron. Dzisiaj koszt wydrukowania strony na drukarkach A3 i A4 są bardzo podbne lub takie same, a koszt urządzeń A4 jest niższy i dzięki temu dzierżawa drukarek A4 również jest tańsza. Przy wydrukach na poziomie 5 – 10 tys stron miesięcznie realne i opłacalne koszty za stronę to 4-6 groszy. Przy mniejszym woluminie koszt wydrukowania 1 strony wynosi powyżej 7 groszy. Jeżeli decydujemy się na wynajem drukarki lub urządzenia takie ceny będą atrakcyjne, ważne żeby jednak w cenie miesięcznej abonamentowej nie pojawiła się dodatkowa opłata za urządzenie.

Koszty wynajmu i dzierżawy urządzeń A3

Ile kosztuje wynajem kopiarki A3?

Kopiarki A3

Koszt wynajęcia używanego urządzenia A3 w zaczynają się od 150-180 zł netto. Są to jednak urządzenia kilkunastoletnie, które mogą być awaryjne oraz nie posiadają wielu przydatnych, wygodnych i ułatwiających pracę funkcji. Z reguły nie wyglądają też dobrze, więc nie będą raczej ozdobą biura. Koszt wynajęcie nowego urządzenia A3 zaczyna się od 350-400 zł netto. Poza tymi kosztami dojdą nam koszty wydruku strony. Jeżeli nie musimy drukować w formacie A3, taniej wyjdzie nam wynajęcie urządzenia w formacie A4, na przykład takiego wynajem HP LJ M428fdw

Wygodne rozwiązania dla oszczędzania czasu, czyli podsumowanie

Podsumowując najkrócej jak się da:

 • kupujmy urządzenia drukujące jeżeli mamy wolną gotówkę na inwestycję w firmie i chcemy używać drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego przez co najmniej 8 lat
 • kopiarki A3 wybierajmy wyłącznie, gdy potrzebujesz w codziennej pracy wydruki na papierze A3 oraz jeżeli drukujesz powyżej 10 tys stron miesięcznie
 • obecnie koszty wydrukowania 1 strony na urządzeniu A4 i na urządzeniu A3 są podobne, dlatego jeżeli nie masz konieczności lepiej wynajmuj drukarki w formacie A4. Zajmują mniej miejsca, mogą być eleganckim dopełnieniem wnętrza gabinetu lub biura, a nie są dodatkowym meblem. Urządzenia wielofunkcyjne A4 z reguły są szybsze od urządzeń wielofunkcyjnych A3 i posiadaj obecnie tak samo rozbudowane funkcje jak w przypadku Xero A3
 • wynajmując urządzenie możemy otrzymać wiele dodatkowych usług bez dodatkowych opłat, czego nie otrzymamy przy zakupie, dlatego warto zastanowić się dwa razy przed wyborem urządzenia