Ostatnio miałem okazję instalować komputer używany i chcę się podzielić z wami przemyśleniami, które mi się pojawiły. W artykule weźmiemy pod uwagę cenę, czas oraz pracę jaka nas czeka przy indywidualnym kupowaniu sprzętów używanych oraz ze wsparciem firm lub osób zajmujących się na co dzień sprzętem komputerowym. Dzisiaj zajmiemy się tematem komputerów poleasingowych, czyli komputerów używanych. Komputery poleasingowe to dobra alternatywa do zakupu nowego sprzętu. W artykule znajdziesz informacje:
- na co zwrócić uwagę kupując komputer poleasingowy?
- czy warto kupować samemu używany komputer? Czy komputery poleasingowe nadają się do firmy, czy do domu?
- jakie problemy i jakie zadania będą przed nami stały po zakupie refabrykowanego komputera?
- jakie są zalety komputerów poleasingowych?
- jakie są wady komputerów używanych?
Na co zwracać uwagę podczas zakupu komputerów poleasingowych?
Spotkałem się z opiniami, że sprzęt poleasingowy do niczego się nie nadaje. Wiele lat sam korzystałem z używanego komputera i byłem zadowolony. Komputery poleasingowe posiadał 12 miesięcy gwarancji, ale działał bez usterek 3 lata, a potem jeszcze sprzedałem go dalej. W ostatnich dniach jednak przekonałem się skąd biorą się negatywne oceny. Każdy z nas ma inne priorytety podczas kupowania komputera, bądź wymiany komputera lub laptopa. Jeżeli nie posiadamy wsparcia informatycznego lub firmy, która może pomóc nam na początku, mogą nas spotkać niemiłe niespodzianki. Najgorzej, jeżeli w grę wchodzi jeszcze ograniczenie czasowe. Wszystko omówimy w artykule później, a teraz zajmiemy się sprawą wybory gdzie i jak kupować takie komputery. Wiele zależy, czy będziemy decydować się na zakup samemu, czy skorzystamy z usług firmy informatycznej. Korzystając z firm informatycznych nie powinniśmy mieć, żadnych problemów i wszystko powinno być gotowe do pracy w ustalonej cenie. Doświadczenie pokazuje, że często mimo, że płacimy duże pieniądze, nie dostajemy tego co potrzeba. W artykule skupimy się na zakupie indywidualnym. Jeżeli ktoś chciałby mieć gotowy do pracy i bez niespodzianek komputer poleasingowy, zapraszam do kontaktu z moją firmą NOVA. Kupując indywidualnie komputer musimy zwrócić uwagę na:
- Gdzie firma sprzedająca komputery poleasingowe się znajduje – ma to znaczenie w przypadku pojawienia się problemów lub konieczności reklamacji. Jeżeli nie jest to w naszej okolicy, za każdy problem dodatkowo zapłacimy dodatkową cenę za paliwo lub za kuriera, żeby dostarczyć sprzęt do sprzedawcy. Nie mówiąc już o czasie jaki musimy poświęcić na przygotowanie dostarczenie i odebranie.
- Gwarancję, jaką otrzymujemy na sprzęt – nie należy kupować takiego sprzętu bez otrzymania gwarancji. Ryzykujemy w ten sposób, że laptop lub komputer są „podrasowane” do sprzedaży, a za kilka dni coś wysiądzie. Gwarancja powinna być na co najmniej 3 miesiące, a najlepiej na 12 miesięcy.
- Podzespoły komputera – ważne żeby sprawdzić czy komputer, który wydaje nam się atrakcyjny, posiada wszystko co potrzeba do prawidłowego działania. Chodzi o
- płytę główną,
- dysk twardy, który zapewni nam odpowiednią ilość miejsca
- kartę graficzną o odpowiedniej pamięci,
- procesor z odpowiednim taktowaniem
- zasilacz – zdarzają się czasem oferty niekompletnych zestawów
- Kable złączki, przejściówki – chodzi o sprawdzenie czy i w jakiej ilości komputery poleasingowe posiadają wyjścia USB, czy to USB 2.0, czy USB 3.0 . Czy potrzebujemy USB 3.0 sami musimy ocenić. Czy jest wyjście na głośniki, microfon itp. Dużo zależy od tego do czego wykorzystujemy nasz komputer. Warto wiedzieć jakie wyjście do monitora zastosowane jest w karcie graficznej. Mogą to być VGA (D-SUB), DVI, DipslayPort (DP), SVGA, HDMI. Unikniemy niespodzianek przy podłączaniu urządzeń peryferyjnych. O podłączeniu monitora więcej przeczytasz tutaj
- System operacyjny – jeżeli chcemy przełożyć dysk na którym już mamy nowy system operacyjny, to dysk i system operacyjny nas nie interesują. Jeżeli jednak zmieniamy system, najlepiej wybrać najnowszą wersje systemy. Komputery poleasingowe oferowane są z systemami Windows. Jeżeli chodzi o system Microsoft Windows, to polecam inwestowanie w systemy Windows Professional. Wersja Windows Home ma mniejszą ilość sterowników oraz współpraca w sieci komputerów z systemem Windows Home jest trudniejsza do skonfigurowania, a czasem może być niemożliwa. Warto wybrać Windows Professional, zwłaszcza że różnica w cenie przy używanych komputerach, między wersją Widnows Home, a Professional, jest niewielka.
Czy warto kupować samemu używany komputer? Czy komputery poleasingowe nadają się do firmy, czy do domu?
Komputery poleasingowe i laptopy poleasingowe to bardzie ciekawa alternatywa, dla tradycyjnych zakupów. Należy sobie jednak zdawać sprawę, że napotkamy kilka koniecznych zmian oraz będziemy musieli poświęcić trochę czasu na konfigurację. Nie wykluczone, że instalacja używanego komputera będzie wymagać od nas wiedzy technicznej lub konieczności podszkolenia się. O kilku problemach jakie często się powtarzają, przeczytacie w tym artykule. Niespodziewane sytuacje mogą się również zdarzyć z nowym komputerem, ale jednak niespodzianek jest mniej. Na pewno jednak nie uda się tutaj opisać wszystkich niespodzianek. Napiszcie w komentarzach jakie wam przygody się przytrafiały z nowymi i używanymi komputerami.
Jeżeli chodzi o miejsce używania komputerów i laptopów poleasingowych nie ma znaczenia czy kupujemy sprzęt do domu czy do firmy. Ważniejsze przy takich zakupach jest skorzystanie ze sprawdzonego dostawcy takich sprzętów lub skorzystanie z pomocy firmy, która może pomóc nam w podłączeniu i konfiguracji takiego komputera. Jeżeli podejmujemy się instalacji i konfiguracji samodzielnej, musimy liczyć się z koniecznością poświęcenia czasu na przygotowanie, podłączenie i konfigurację. Często zakup na własną rękę ostatecznie kończy się wezwaniem informatyka, ponieważ komputery poleasingowe mają pewne wady. Minusem zakupu bez wsparcia technicznego i pomocy w instalacji, będzie ostatecznie wysoki koszt. W przypadku, gdy kupimy komputer, pojawią się problemy i wezwiemy informatyka, zapłacimy za komputer, a usługa będzie też kosztowna, ponieważ będzie wymagać zaangażowania dużej ilości czasu i pracy na zorientowanie się co i dlaczego nie działa. Ostatecznie w takich przypadkach, pojawiają się opinie że komputery poleasingowe do niczego się nie nadają. Często jednak to nie wina samego sprzętu, a nieumiejętności konfiguracji i podłączenia lub ilości czasu jaki trzeba na to poświęcić. Współpracując z dobrą firmą obsługującą firmy w zakresie komputerów, zapłacimy niewiele więcej za komputer używany, czyli zaoszczędzimy w stosunku do komputera nowego, a dodatkowo wszystkie problemy które pojawią się na starcie to oni wezmą na siebie.
Jakie problemy i jakie zadania będą przed nami stały po zakupie refabrykowanego komputera?
Zakup używanego sprzętu komputerowego wygląda trochę inaczej niż komputera ze sklepu komputerowego. Nawet korzystając z najlepszych i sprawdzonych miejsc, gdzie sprzedawane są komputery poleasingowe, musimy mieć świadomość, że sprzęt używany odbieramy „goły”. Czyli dostajemy obudowę z podzespołami, bez pudełka i wszystkich innych elementów, jakie dodawane są do nowych komputerów. Dotyczy to kabli zasilających, kabli do monitora itp. Nikt raczej też nie sugeruje zakupu klawiatury, czy myszy. Jeżeli nie dopytamy, nikt nam nie doradzi jaki kabel jest potrzebny itp. Wiem, że to nie problem, bo przecież takie kable już posiadamy ze starego komputera. Tutaj właśnie może czekać nas pierwsza niespodzianka. Kabel od naszego monitora może nie pasować do wejścia do komputera. Każdy producent komputerów oraz każdy producent kart graficznych stosuje różne rozwiązania podłączeń. Można spotkać karty graficzne z podłączeniami 2 x DP, 2 x DVI, albo 1 x VGA i 1 x DVI lub tylko jedno wyjście, na przykład HDMI. Mając czas oraz sklep z przejściówkami blisko domu to nie problem. Możemy podejść i zamówić przejściówkę, na mniej popularne złącza można czekać nawet ponad tydzień. Jeżeli jednak zależy nam na działającym sprzęcie od razu, to może być problem.
Kolejnym niepasującym elementem mogą być myszka oraz klawiatura. Obecnie wszystkie nowe klawiatury i myszy komputerowe korzystają z wyjścia USB. Może się jednak zdarzyć, że posiadamy mysz lub klawiaturę z wyjściem PS/2. Wtedy również nie rozpoczniemy pracy od razu bez problemów.
Kolejnym problemem jaki coraz częściej się pojawia w komputerach i nie dotyczy to tylko laptopów, czy komputerów używanych, ale również nowych, to konfiguracja do pracy w sieci. Jeszcze kilka lat temu normą w domu był jeden komputer. Teraz zwłaszcza przez naukę i pracę zdalną nawet w gospodarstwach domowych, gdzie nie prowadzona jest działalność gospodarcza, jest komputer + laptop + tablet. Czasem są dwa komputery. Chcemy, żeby łatwo można było się między nimi łączyć i powstają wtedy sieci komputerowe. Jeżeli przynosimy nowy sprzęt musimy go dostosować do pracy w sieci (na przykład zmienić grupę roboczą). Należy o tym pamiętać, jeżeli chcemy łączyć się między kilkoma komputerami w naszej sieci komputerowej.
Kolejnym etapem i niespodziankami jakie mogą nas spotkać w laptopach i komputerach poleasingowych z refabrykowanym systemem operacyjnym, jest to że system jest zainstalowany w wersji „zero”. Jest toczysta instalacja, jeżeli nie przeprowadzimy czasochłonnych aktualizacji naszego systemu i zaczniemy wgrywać nasze programy, za chwilę może okazać się że program przestanie działać lub nie będzie współpracować na przykład z drukarką. Konieczna w przypadku systemów refabrykowanych jest też aktywacja naszego systemy, żeby tego dokonać potrzebujemy klucza produktu. Ważna dlatego żeby sprawdzić przy zakupie, czy otrzymaliśmy naklejkę z takim kodem.
Jeszcze jeden problem w ostatnim czasie spotkałem, jednak jest to mam nadzieję przypadkowa historia. Liczę, że to jakiś nowy pracownik, bądź błąd komunikacji zawinił. Spotkałem się jednak, z błędnie podłączonym dyskiem twardym. Przy pierwszym uruchomieniu wszystko wyglądało dobrze, pojawiał się ekran ładowania systemu Microsoft Windows 10 i nagle wyskakiwał błąd. Okazało się, że dysk był wpięty w niewłaściwy port SATA. Liczę, że to przypadek, bo kilka razy korzystałem z tego dostawcy sprzętu. Tym razem wyjątkowo dostałem informację o gotowym sprzęcie do odbioru, jednak na miejscu okazało się, że dopiero wgrywany jest system. Miało to zająć 10 minut. Wróciłem po 30 minutach i okazało się, że „właśnie składają” sprzęt. Przy poprawkach podłączenia dysku twardego okazało się, że wiele elementów jest niezamocowanych prawidłowo, nawet dysk twardy leżał luzem, a nie był zamocowany w szynach. Bez problemu sobie z tym poradziłem, jednak nie tak powinien wyglądać gotowy komputer do używania, bo może potem sprawiać problemy.
Wyglądało to jakby ktoś na odwal się to zrobił. Komputery poleasingowe mają tą wadę, że dużo zależy jak ktoś wcześniej go używał i jak został sprawdzony i przygotowany do dalszego używania.
Mając doświadczenie i narzędzia na miejscu poradziłem sobie i poprawiłem niedoróbki. Oczywiście mógłbym zawieźć sprzęt do sprzedającego. Tylko właśnie w tym miejscu pojawia się problem. Komputer używany instalowałem 30 km od sklepu. Koszty dojazdu i czasu jaki musiałbym na to poświęcić, a potem oczekiwanie na poprawę byłyby znacznie wyższe niż poprawka na miejscu. Jest to też ryzyko kupowania bez wsparcia na miejscu w domu, czy biurze. Jeżeli coś nam nie będzie działać, musimy poświęcić dużo swojego czasu i czasem płacić za paliwo lub wysyłkę, żeby wszystko zostało poprawione. Z taką niedoróbką pierwszy raz się spotkałem, ale jeżeli się zdarzyła to niestety nie da się wykluczyć, że ponownie coś takiego będzie miało miejsce.
Czujesz się zagubiony/zagubiona? Potrzebujesz pomocy?
Potrzebujesz profesjonalnej pomocy w tworzeniu stron internetowych?
Moja firma od kilku lat pomaga w bezproblemowej instalacji i konfiguracji komputerów używanych, jak i nowych.
Zalety komputerów poleasingowych
Największą zaletą używanych komputerów i laptopów jest ich cena. Komputery poleasingowe oraz inne sprzęty poleasingowe są znacznie tańsze. Często ich cena może być niższa nawet o połowę od komputera o takich samych parametrach nowego.
Zaletą takich komputerów, jeżeli są dobrze sprawdzone w serwisie i rzeczywiście są to komputery refabrykowane, a nie sprzedawane w byle jakim stanie, to są to sprzęty niezawodne i mogą służyć kilka lub kilkanaście lat, jeżeli dokonamy rozsądnego wyboru.
Ważnym atutem przemawiającym za komputerami poleasingowymi, jest to, że dostajemy oryginalny system operacyjny i to właściwie bez kosztów.
W niektórych sklepach z używanymi komputerami możliwe jest dopasowanie elementów, jak dysk twardy, karta graficzna, czy system operacyjny. Daje to częściową możliwość konfiguracji komputera poleasingowego pod nasze potrzeby.
Wady komputerów poleasingowych
Dla osób którym zależy na idealnym wyglądzie komputera, czy laptopa problemem może być wygląd. Oczywiście dużo zależy jaki budżet przewidujemy, bo nawet w używanych sprzętach można znaleźć i wygrać laptopy, czy komputery poleasingowe w idealnym stanie. Nie ma jednak gwarancji, że na przykład kolor, czy rodzaj obudowy będzie nam pasować.
Przy samodzielnym zakupie możemy napotkać co najmniej kilka problemów, z którymi będziemy musieli sobie samodzielnie poradzić. Ta wada jednak znika, jeżeli weźmiemy do pomocy kogoś doświadczonego lub po prostu kupimy w firmie zapewniającej wsparcie przy instalacji i konfiguracji (na przykład firma NOVA).
Konieczność zadbania o odpowiednie okablowanie, ale to często udaje się dopasować.
Konieczność przejścia wielu aktualizacji systemu Microsoft Windows, które pochłaniają wiele czasu. Warto zadbać o aktualizację samym początku, żeby później nie mieć problemów z instalowanymi programami lub komunikacją z urządzeniami.
Przy wyjątkowym pechu może być problem z właściwym uruchomieniem takiego komputera. Może być konieczna wizyta u sprzedawcy sprzętu poleasingowego lub odesłanie na reklamację.
Wygodne rozwiązania dla oszczędzania czasu, czyli podsumowanie
Podsumowując laptopy poleasingowe oraz komputery poleasingowe nadają się zarównoo do domi jak i do biura kancelarii lub stowarzyszenia. Ważne jest, żeby liczyć się z tym, że jeżeli decydujemy się na samodzielny zakup, możemy natrafić na problemu lub będziemy potrzebować dużo czasy, żeby wszystko sprawnie działało.
Dobrym rozwiązaniem w przypadku takich zakupów, jest kupno sprzętu ze wsparciem osób lub firm, które na co dzień zajmują się sprzętem komputerowym.
Na pewno przed zakupem samodzielnym należy sprawdzić też kilka parametrów komputera, żeby spełniał nasze oczekiwania. Współpracując z profesjonalną firmą informatyczną, oni zrobią to za nas.
Komputery poleasingowe to nowy trend na naszym rynku. Poszła za nim nawet duża sieć ze sprzętem elektronicznym SFERIS