Tworzenie stron internetowych. Dlaczego tworzymy stronę www? Po co chcemy stworzyć stronę internetową?
Nie bez powodu to pytanie pojawia się na początku. Tworzenie stron internetowych to wielowątkowa sprawa. Nie powinniśmy brać się za tworzenie własnej strony www, bez odpowiedzi na to proste pytanie. Okazać się może, że chcąc zaoszczędzić i samemu stworzyć stronę internetową, możemy słono za to zapłacić. Dokładniej o tym w dalszej części artykułu. Jest kilka powodów, z którymi najczęściej się spotykamy:
- potrzebujemy wizytówki w internecie, czyli musi być ślad naszej działalności gospodarczej w internecie
- chcemy pozyskiwać nowych klientów z internetu
- potrzebujemy sklepu internetowego
- chcemy prowadzić blog
- zależy nam na reklamie i marketingu internetowym danej marki lub produktu
- mamy ochotę nauczyć się czegoś nowego
- chcemy zrobić z tego biznes
Każdy z nas może mieć nawet kilka z wymienionych wcześniej powodów. Na pewno znajdzie się jeszcze kilka dobrych powodów, możecie o nich napisać w komentarzach.
Mi zależy, żebyśmy przed podjęciem dalszych działań zadać sobie to pytanie i…
Tworzenie stron internetowych jest dla mnie, bo chcę mieć stronę firmową do zdobywania nowych klientów
Świetnie. Tylko ten artykuł nie będzie dla Ciebie. Jeżeli na wcześniejsze pytanie Twoje odpowiedzi to mieszczą się w zakresie 1-5, to zrobienie swojej strony zleć freelancerom lub firmie tworzącej strony internetowe. Błędem jest myślenie, że jak stworzę stronę www sam, to będzie lepsza. Po pierwsze, zanim nauczysz się tworzenia stron to technologia może się już całkowicie zmienić i strona wcale nie będzie wyglądać lepiej. Po drugie poświęcisz na to tyle czasu, że zapłacisz swoim czasem więcej niż najlepszym agencjom projektowym i marketingowym. O wartości swojego czasu, możesz przeczytać tutaj.
Tworzenie stron internetowych nie jest łatwe. Po trzecie, jeżeli coś pójdzie nie tak poświęcisz swój czas, a ostatecznie i tak będziesz musiał zlecić pracę specjalistom. Czyli zapłacisz za zrobienie strony podwójnie.
Jeżeli chcesz tanio zrobić stronę internetową odwiedź nas ponownie, bo już niedługo pojawi się artykuł
Tania strona internetowa. Co zrobić, żeby oszczędzić zlecając wykonanie strony WWW?
Dalsza część artykułu jest o tworzeniu stron, a Ty potrzebujesz pomocy fachowców, którzy stworzą stronę dla Ciebie. Niezależnie, czy chcesz żeby to była strona CMS, z możliwością wpisywania treści. WordPress, Joomla. Może chciałbyś mieć indywidualny projekt tworzony od początku. Jeżeli ma to być tylko jednorazowa potrzeba stworzenia strony, zleć to osobom które się na tym znają. Zaoszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze.
Chcesz mieć profesjonalną stronę internetową? Potrzebujesz pomocy przy stworzeniu strony www?
Chcę się uczyć, rozwijać. Może będzie z tego biznes
To będzie artykuł właśnie dla Ciebie. W przypadku, gdy Twoje odpowiedzi to 6 i 7, czyli chcesz tworzyć stronę www, dlatego że chcesz się czegoś nauczyć. Zależy Ci na rozwoju własnym, masz czas i chęci, a może po prostu widzisz siebie w branży informatycznej i chcesz programować strony internetowe zawodowo. Tworzenie stron internetowych będzie dla Ciebie.
Jest jeszcze pewnie kilka dobrych powodów dla których tworzy się strony internetowe, piszcie o nich w komentarzach.
Od czego zacząć tworzenie stron internetowych?
Teraz już wiesz, że właśnie wkraczasz w świat programowania, designu, marketingu i jeszcze kilku dziedzin związanych z tworzeniem stron internetowych. W obecnych czasach sam kod HTML, jak to miało miejsce w latach 90-tych nie wystarczy. Nowoczesne strony internetowe muszą koniecznie być RWD (Responsive web design). RWD to nic innego jak strony responsywne, czyli witryny internetowe dostosowane do wielu różnych wyświetlaczy. Zarówno komputerowych, tabletów, czy smartfonów. Podstawą stworzenia strony responsywnej jest wstawienie w meta tagu w HTMLu,
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1" />
Jeden wpis nie załatwi jednak za nas całej roboty. Byłoby to za piękne. Tworzenie stron internetowych jest trochę bardziej skomplikowane. Potrzebne nam będą paski nawigacyjne dostosowane do ekranów o większej rozdzielczości oraz do ekranów smartfonów. Dobrze zadbać też o prawidłowe wyświetlanie tekstu oraz grafik na każdym urządzeniu. Niestety ten jeden wpis za nas tego nie zrobi.
Jeżeli wiesz o czym wcześniej napisał to znaczy się, że już coś wiesz o pisaniu kodów HTML. Obecnie jednak, żeby strona wyglądała nowocześnie i atrakcyjnie stosuje się jeszcze style CSS, programowanie w JavaScript, PHP lub inny, języku. Nowoczesne strony internetowe wykorzystują wydajne i szybko wczytujące się grafiki webp lub korzystają z ikon SVG. Żeby dobrze poznać szczegóły programowania długa droga przed Tobą. Jeżeli będziesz odwiedzać regularnie blog, na pewno znajdziesz tutaj wiele pomocnych artykułów. W przyszłości mam nadzieję uda nam się też stworzyć, łatwy dla każdego poziomu zaawansowania kurs dotyczący tworzenia stron internetowych.
Właśnie dowiedziałaś lub dowiedziałeś się od czego należy zacząć 🙂 Zacząć należy od nauki.
Od czego zacząć naukę? WordPress, Bootstrap, Genretor, HTML, CSS, JS, PHP?
Tworzenie stron internetowych obecnie można zacząć na bardzo wiele sposobów. Jest wiele informacji w internecie na temat genialnych motywów WordPress, dzięki którym w ciągu 5 minut stworzysz swoją wymarzoną stronę. OK, jest to część prawdy. Jedną stronę w ten sposób stworzysz, ale musisz ją stworzyć tak, jak przewidział to autor motywu. Oznacza to, że jeżeli ogólnie podoba Ci się wygląd danej strony to połowa sukcesu. Miej jednak świadomość, że możesz nie móc dodać ikonki do menu, lub innych elementów, które Twoim zdaniem będą potrzebne. Zrobiłeś jedną stronę podoba Ci się i co dalej? No właśnie, zmienisz zdjęcia i tekst, ale to wszystko będzie wyglądać podobnie. Bez podstaw programowania stron, możesz mieć problem z przesunięciem jakiegokolwiek elementu, jeżeli dany motyw na to nie pozwala. Za dostęp do motywu zapłacisz kilkaset złotych, żeby później stwierdzić, że do niczego on Ci się nie przyda.
Uważam, że WordPress jest świetną platformą do tworzenia nowoczesnych i przyjaznych użytkownikom stron. Zanim jednak zaczniemy korzystać z tego narzędzia należy jednak zacząć od zrozumienia w jakim środowisku się poruszamy i co odpowiada za jakie elementy. W mojej subiektywnej ocenie naukę należy rozpocząć od szkoleń i artykułów dotyczących standardów oraz tworzenia w HTML. Poznania stylów CSS oraz poznawania i rozwijania umiejętności programowania w JavaScripcie oraz PHP. Ten drugi jest zwłaszcza przydatny przy edycji i dostosowywaniu stron opartych właśnie na WordPressie. Jeżeli wiemy na czym polega tworzenie stron internetowych w PHP, bez problemu poradzimy sobie z edycją lub nawet tworzeniu motywów do WordPressa.
Wszystkie generatory stron mają podobną wadę jak tworzenie w WordPressie. Nie znając możliwości programowania i stylów, jesteśmy skazani na to co oferują nam autorzy generatorów. Z generatorami stron www, najbardziej należy też uważać na przyciągające uwagę darmowe generatory. Często tworzenie stron internetowych jest w nich za darmo. Wydaje Ci się, że wszystko pięknie wygląda, a na koniec okazuje się, żeby móc tą stronę zamieścić w internecie należy umieścić wysoką opłatę. Jest jeden rzeczywiście ciekawy generator, na którym zresztą można nawet się uczyć i jest całkowicie darmowy. Napiszę o nim większy artykuł, więc zapraszam do śledzenia bloga.
Bootstrap. Jeżeli nie wiesz jeszcze co to jest i jesteś na samym początku to później przyjdzie czas na poznanie tej biblioteki. Jest to nic innego jak nowoczesne gotowe rozwiązania, które możemy implementować bezpłatnie na naszą stronę. Wystarczy poznać możliwości tej biblioteki, wrzucić na serwer bibliotekę i możemy cieszyć się szybkimi efektami. Stosowanie bibliotek ma też jednak swoje wady, dlatego zostawmy je na później, gdy będziemy się nimi dokładniej zajmować.
Tworzenie stron internetowych, najczęstsze błędy
Błędami przy tworzeniu stron internetowych są głównie złe decyzje podjęte na samym początku projektu strony. Można popełnić błąd już na samym początku, zanim jeszcze zaczniemy tworzyć stronę internetową, o czym wspominałem wcześniej. Jeżeli już podejmujemy się tworzenia stron, warto zdecydować się na naukę od podstaw, żeby w trakcie realizowania bardziej zaawansowanych projektów nie zaskoczyły nas niespodziewane problemy.
Często popełnianym błędem przy tworzeniu stron internetowych, jest za duże zaufanie do gotowych szablonów, czy generatorów. Nieraz już spotkałem się z sytuacjami awaryjnego odzyskiwania zapisanych danych lub tworzeniem stron od zera. Korzystając z gotowych rozwiązań takich jak WordPress, Joomla, czy inne generatory stron, koniecznie należy tworzyć kopie zapasowe danych. Musimy mieć świadomość, że są to programy dostarczane przez firmy. Jeżeli w firmie nastąpi zmiana zarządu lub postanowi zmienić formę działalności, może zmienić formę rozliczania i udostępniania zasobów, a my zostaniemy z niedziałającą stroną.
O błędach podczas pisania własnych kodów HTML lub nieodpowiedniego wykorzystywania stylów CSS i różnego rodzaju bibliotek powstało już kilkanaście artykułów. O nadmiernym wykorzystywaniu Bootstrapa ciekawy jest artykuł Mateusza Koteja
https://soanvig.github.io/dlaczego-nie-potrzebujesz-bootstrapa/
Tworzenie stron internetowych nie jest łatwe. O błędach można napisać książkę, jednak my będziemy starać się przekazywać naszą wiedzę tak, żeby właśnie tych błędów unikać.
Wygodne rozwiązania dla oszczędzania czasu, czyli podsumowanie
Profesjonalne tworzenie stron internetowych jest jeszcze bardziej skomplikowane niż to co opisaliśmy w tym artykule. Podsumowując tą część w kilku słowach, należy rozpocząć od nauki. W jakiej kolejności poznawać pisanie i programowanie stron www?
- język HTML
- style CSS
- programowanie w JavaScript, PHP i ewentualnie innych, które chcemy używać
- Dołączenie gotowych bibliotek, dzięki którym można poznać i tworzyć nowoczesny design strony
- Korzystanie z gotowych generatorów stron i systemów CMS. Mając wcześniejszą wiedzę, łatwiej będzie rozróżnić co jest przydatne i łatwo można poprawić, a co jest tylko chwytem marketingowym.