Złącze DVI

Dzisiaj w krótkim artykule chcę wam przybliżyć jakie są wejścia monitora, telewizorów, projektorów i innych wyświetlaczy możecie się spotkać. Dowiecie się też jakie wyjścia z karty graficznej są popularne oraz jak łączyć różne rodzaje wejść oraz wyjść.

Rodzaje wejść i wyjść wideo, wejścia monitora

DVI – Digital Visual Interface

Karta z wejściami DVI
Karta graficzna z wyjściami DVI

Ten rodzaj złącza cyfrowego jest z nami od 1999 roku. Jest to jedno z dwóch najbardziej popularnych złączy stosowanych do podłączania komputerów z monitorami. W kartach graficznych z reguły występuje w kombinacji 1 x DVI, 2 x DVI lub 1 x DVI wraz z 1 x VGA. Złącze to zapewnia wysoką rozdzielczość oraz odpowiednią częstotliwość odświeżanego obrazu.

VGA – Video Graphics Array = D-SUB

VGA = D-SUB
Złącze VGA, inaczej nazywane D-SUB

Standard graficzny wprowadzony przez IBM w 1987 roku. Najpopularniejszy rodzaj podłączenia w XX wieku. Obecnie przestaje być wykorzystywane to złącze ze względu na niską maksymalna rozdzielczość 720x480px. Nadaje się ono jeszcze oczywiście do pracy biurowej, jednak do wyświetlania gier czy filmów w wysokiej jakości zupełnie się nie nadaje.

HDMI – High Definition Multimedia Interface

Złącze HDMI
Złącze HDMI

Pierwszy raz zaczęto stosować tego typu złącza w urządzeniach w 2003 roku. W Polsce w drugiej dekadzie XXI wieku weszło do powszechnego użytku. Złącze to pozwala na przesyłanie nieskompresowanego obrazu, ale również do przesyłania dźwięki. Nie było to możliwe, w żadnym z wcześniejszych podłączeń. To rozwiązanie daje możliwości przesyłu sygnału w bardzo wysokich rozdzielczościach. Obecne możliwości to 7680×4320p120.

DP – Display Port

Display Port
Display Port

Standard opracowany w 2006 roku. Głównym celem nowego standardu jest połączenie laptopa lub komputera z monitorem, bądź z kinem domowym i innymi projektorami. Podobnie jak HDMI złącze to przesyła również sygnał dźwiękowy. Wtyczka wygląda bardzo podobnie do HDMI, ale HDMI jest ścięte z dwóch stron, a Display Port tylko z jednej strony.

Co zrobić gdy wtyczka nie pasuje?

Obecnie na rynku jest bardzo wiele dostępnych przejściówek i wtyczek, dzięki którym bez problemu przejdziemy z wyjścia DisplayPort na VGA lub DVI, czy HDMI. Konwersja sygnałów dostępna jest w każdym kierunku, dlatego jeżeli mamy wyjście VGA możemy zmienić sygnał na HDMI, trzeba jednak pamiętać, że sygnał VGA ma określoną maksymalną rozdzielczość i nie osiągniemy wysokiej jakości wyświetlania na telewizorze oraz z takiego połączenia nie otrzymamy dźwięku.