Darmowy hosting

Cześć! Dzisiaj postanowiłem podzielić się z wami sposobem na obniżenie kosztów hostingu, a nawet na darmowy hosting.

Nie ma znaczenia czy zajmujesz się zawodowo tworzeniem stron internetowych, czy chcesz stworzyć wyłączenie stronę internetową dla swojej firmy lub prowadzić blog, znajdziesz tutaj cenne wskazówki.

Co to jest hosting?

Pewni większość z was już wie co to jest, dlatego bardzo krótko opiszę co to jest. Hosting to miejsce gdzie będzie przechowywana i udostępniana twoja strona internetowa. Są to serwery, czyli dyski, które firmy udostępniają do przechowywania danych.

Kilka przykładowych stron z hostingiem i domenami. Nie wymieniam wszystkich, bo jest ich prawie 50 i ciągle powstają nowe. Polecam jednak korzystanie ze sprawdzonych przez ostatnie lata hostingów, bo ma to znaczenie na szybkość i pracę bez przerw waszej strony internetowej.

home.pl
home.pl
AZ.pl
AZ.pl
OVH.pl
OVH.pl
Spis treści

  Ile kosztuje hosting?

  Żeby wiedzieć ile można oszczędzić mając darmowy hosting, warto wiedzieć jakie są ceny hostingu i czym się różnią.

  Oto przykładowe ceny hostingu z Home.pl

  Najtańszy hosting w Home.pl

  Hosting Home.pl

  Kosztuje 123,00 zł za rok

  Hosting dla sklepu internetowego

  Jest droższy, ponieważ od razu mamy zaimplementowany moduł do prowadzenia sklepu internetowego

  W AZ.pl znajdziemy tańszy hosting, bo już za niecałe 62,00 zł brutto za rok.

  Super sprawa. Ja przy takiej opłacie nie szukałbym darmowego hostingu. Niestety to tylko promocja, taki haczyk na zachętę. Pierwszy rok płacimy 62 zł, a potem co roku 491 zł brutto za rok. Przy prowadzeniu bloga lub małej firmowej strony jest to wysoki koszt.

  Średnia cena za podstawowy sprawdzony hosting dla 1 strony internetowej to ok 150-300 zł brutto za rok.

  Jak mieć darmowy hosting?

  Możemy wybierać najtańszy hosting lub szukać w internecie rankingów i próbować oszczędzić, jednak co roku cena hostingów u każdego z dostawców się zmienia.

  Żeby mieć darmowy hosting musimy trochę pokombinować… i mieć znajomych lub klientów z którymi będziemy dzielić hosting.

  Nie ważne, czy wybierzemy Hosting Home.pl, czy hosting AZ.pl, czy najtańszy według rankingu hostingów SEOHOSITNG, żeby móc zbudować na jednej platformie kilka stron z CMS, na przykład WordPress, konieczne jest kilka baz danych. Niezależnie jakiego dostawcę wybierzecie, ceny za roczny hosting z nieograniczoną ilością baz danych lub z co najmniej 25 bazami danych to koszt roczny ok 400 zł.

  Jeżeli nie chcesz płacić 200 zł za indywidualny hosting, to kup taki hosting i dogadaj się z kilkoma znajomymi, że udostępnisz im miejsce na prowadzenie ich strony internetowej. Wystarczy, że znajdziesz 8 chętnych i będą płacić Ci po 50 zł miesięcznie i każdy będzie zadowolony. Oni zaoszczędzą na indywidualnym hostingu, ty będziesz mieć darmowy hosting. Każdy z was zyska coś jeszcze. Kupując lepszy hosting zyskasz też lepsze parametry hostingu, czyli strona każdego i każdej z was będzie działać szybciej niż na najtańszych opcjach hostingu.

  Co jeszcze przydaje się przy tworzeniu stron internetowych?

  O tworzeniu stron internetowych więcej napisaliśmy tutaj

  Tania strona internetowa. Co zrobić, żeby oszczędzić zlecając wykonanie strony WWW?

  Dlatego tutaj dodam tylko, że chcąc mieć dobrze wyglądającą, dobrze pozycjonującą się stronę warto zadbać o certyfikat SSL. Dzięki temu nie wyskoczy nam na pasku ostrzeżenie o niezabezpieczonym połączeniu

  certyfikat SSL nieaktywny
  certyfikat SSL nieaktywny

  Dodatkowo przeglądarki wolą bezpieczniejsze strony www. Ze swojej strony polecam Zabezpieczenie SSL od home.pl, ponieważ mając tam hosting bardzo łatwo podłączyć jest też ten certyfikat, a cena nie jest wysoka.

  Darmowy hosting nie zadziała bez domeny. Żeby nasza strona działała potrzebujemy jeszcze domenę. To adres internetowy na jakim będzie nasza strona internetowa. Na przykład domena naszego bloga to blog.nova.waw.pl. Domenę możemy wykupić w każdej chwili. Są to dodatkowe koszty, ale w tej dziedzinie już niewiele da się zaoszczędzić. Jeżeli natomiast interesuje was, gdzie warto kupować domenę, napiszcie o tym w komentarzach. Podpowiemy wam lub stworzymy artykuł lub ranking na ten temat.

  Mając darmowy hosting, domenę i SSL, jest jeszcze kilka spraw, które wart rozważyć przy wyborze dostawcy hosting i domen. Na pewno warto zwracać uwagę na limity transferu danych, najlepiej żeby nie było limitów. Dodatkowo są też możliwości wspierania naszych stron internetowych. Możemy je zabezpieczać dodatkową ochroną przed atakami, jak też możemy wpłynąć na szybszy dostęp do naszej strony internetowej. Są to jednak już bardziej zaawansowane kwestie, które możemy opisać w oddzielnym materiale.

  Miłego dnia i powodzenia w tworzeniu i projektowaniu waszych stron internetowych.